Автор работы: Пользователь скрыл имя, 08 Ноября 2012 в 21:24, курсовая работа
Величезний пізнавально-виховний потенціал мають народні традиції, звичаї та обряди. В календарних традиціях, звичаях і обрядах сконденсована багатовікова культура українського народу, яка живить духовність, зокрема ідейність, моральність, естетику кожної людини.
Сьогодні важко знайти людину, яка б не милувалася чарівною красою нашого декоративного розпису та орнаментів. Слава їх давно сягнула за межі України. Поруч із гаптуванням і ткацтвом, гончарством і різб’ярським невичерпним джерелом все нових шедеврів орнаменталістики та декоративного розпису є українські весняні писанки.
Вступ
4
1
1.1
Методологічні основи ознайомлення дітей старшого дошкільного віку з писанкарством.
Значення ознайомлення дітей дошкільного віку з писанкарством …….......
6
1.2
З історії писанкарства …………………………………………………………
16
1.3
Аналіз літератури з даного питання ………………………………………….
17
1.4
Зміст програми дитячого садка по ознайомленню дітей з писанкарством ..
18
1.5
Методика ознайомлення дітей дошкільного віку з писанками …………….
19
2
2.1
Педагогічні умови ознайомлення дітей старшого дошкільного віку з писанкарством.
Стан ознайомлення дітей старшого дошкільного віку з писанкарством в даному дошкільному закладі на сучасному етапі …………………………..
29
2.2
Ефективні форми і методи дітей старшого дошкільного віку з писанкарством ………………………………………………………………….
32
2.3
Аналіз результатів експерименту …………………………………………….
33
Висновки і рекомендації
34
Додатки
36
Список літератури
70
Дві ще кращі напишу.
Звичай фарбувати яйця – дуже давній, спочатку яйце фарбували в один колір (тепер їх називають галунками, крашанками) і потім люди навчилися малювати на них різний орнамент. Так виникла писанка.
В наш час яйце не тільки розфарбовують, а й оздоблюють різними способами: аплікацією з паперу, з тканини, з соломки, мозаїкою з бісеру (демонстрація зразків). Це дуже цікаві техніки, сьогодні ми опануємо одну з них.
ІV. Демонстрація та аналіз зразка виробу.
1.Показа готового зразка.
- У мене в руках – готове оздоблене яйце. Уважно розгляньте його.
2.Аналіз виробу.
- З допомогою чого, бісер прикріплено до яйця? (пластиліну).
- Як прикріплюємо бісер? (дірочкою догори)
- Які кольори я використала для зразка?
V. Попереднє планування технологі
- Діти, а тепер погляньте на дошку.
VІІ. Інструктаж по
виконанню технологічних
- А зараз ще раз уважно послухайте, як виготовити таке Великоднє диво.
Спочатку
беремо пластилін темного
Правильно,
перш за все нам необхідний
порядок на робочому столі.
А щоб на наших столах був
порядок, бісер різних
VІІ. Самостійна практична робота дітей.
1. Інструктаж по техніці безпеки.
- Під час роботи з бісером будьте обережні, щоб намистинки не потрапили у ніс.
2. Використання технологічних операцій дітьми.
3. Інструктаж поточний.
4. Фізкультхвилинка.
- А зараз всі встанемо. Давайте пригадаємо веснянку, яку ми вчили на занятті музики.
(спів з рухами).
Всі веснянку співаймо.
Весну-красну вітаймо.
Співаймо, співаймо,
Весну красну вітаймо.
Вийдем, вийдем на горбок,
Заспіваєм гаївок.
Що весна вже воскресла,
Нам Великдень принесла.
Воскресла, воскресла,
Нам Великдень принесла.
5.Контроль за дотриманням техніки безпеки.
VІІІ. Підсумок заняття.
1. Виставка дитячих робіт.
2. Аналіз та оцінка робіт.
- Ви всі дуже добре впоралися з роботою, А кому ви подаруєте свої вироби?
3. Прибирання робочих місць
Заняття 4.
Тема. Виготовлення нетрадиційної крапанки.
Мета. Навчити виготовляти нетрадиційну крапанку, ознайомити з особливостями святкування Великодня в нашій місцевості, з легендами і повір’ями, пов’язаними з цим святом і з писанками: розвивати естетичні смаки, виховувати шанобливе ставлення до народних звичаїв, а також акуратність, сторонність, любов до праці.
Обладнання: яйце, пофарбоване в один колір, голка або шпилька, відходи телеграфної стрічки: зразки робіт, клей ПВА.
Хід заняття.
І.Організаційна частина
а) підготовка робочих місць дітей;
б) організація групи до роботи.
Щоб заняття пройшло немарно,
треба сісти рівно, гарно.
Зараз сядуть лиш дівчата,
а за ними – і хлоп’ята.
- Сідайте рівненько
і дуже уважно слухайте, нас
чекає надзвичайно цікава
ІІ. Повідомлення теми і завдань заняття.
1.Інсценізація фрагменту казки “Курочка Ряба”.
(Для цього готуємо
наперед дітей, можна
Іде бабуся, тримає в руках шкаралупку від яйця і плаче.
Баба. Ой, горе мені, горе! Що ця довгохвоста мишка народила.
Курочка. Що сталося, бабцю? Чого плачеш?
Баба. Як же мені не плакати? Поклала я яєчко, що ти знесла, на поличку. Бігла мишка, хвостиком зачепила, яєчко впало і розбилось. А я хотіла на свята писанку розмалювати.
Курочка. Не плач, бабусю. Я знаю, що треба робити. Давай попросимо діток,
нехай нам допоможуть.
Баба. А де ж ті дітки?
Курочка. Ось, сидять, і готові нам допомогти.
Баба. А чи ж зуміють? Вони такі маленькі.
Вчитель. Вони хоч і маленькі, та ручки в них умілі. Сідайте та попрацюємо разом.
(до дітей) – А чи знаєте ви, до якого свята виготовляють писанки? (до Великодніх свят).
2.Розгадування ребуса.
-Діти, ви певно знаєте,
що яйце не тільки
-Правильно, ми виготовимо крапанку.
ІІІ. Виклад нового матеріалу.
- Розповідь вихователя (з демонструванням зразків).
Крапанка, як і писанка, виникла давно. Традиційну крапанку роблять так: якщо цяточки повинні бути білі, то на білому яйці легенько наводимо контури орнаментом, а по цих контурах виском робимо маленькі цяточки; занурюємо яйце в фарбу (червону, коричневу або зелену). Можна надати цяточкам легенького світлого відтінку. Для цього яйце спочатку зафарбовуємо в жовтий чи оранжевий, колір. По цьому фоні робимо воском цяточки, тоді занурюємо в темну фарбу. Коли крапанка готова, обтираємо віск. Виходять чорна крапанка. А ми будемо робити її іншим способом, а яким – дізнаєтесь згодом, бо бабуся ще хоче розповісти нам щось цікаве.
2.Розповідь бабусі.
-Діти, а чи знаєте ви, для чого взагалі роблять писанки?
Ще моя мама розповідала мені таку легенду.
Доля світу залежить від того скільки писанок кожного року пишеться. Доки люди пишуть писанки, світ буде існувати, а коли цей звичай зникне, тоді зло у вигляді страшного диявола звільниться з залізних пут і знищить світ. Цей диявол живе під землею, прикутий до скелі ланцюгами. Щороку він посилює своїх слуг навколо світу, щоб ті підглянули чи пишуться ще писанки і скільки їх зроблено Коли багато, то залізні пута ще більше стискають диявола і він втрачає силу, бо краса і людська любов перемагають найбільше зло.
Отож, і ми з вами сьогодні докладемо зусиль, щоб зло не могло вирватись на землю, і виготовимо один з різновидів писанки – крапанку.
ІV. Демонстрація та аналіз зразка виробу.
1.Показ готового зразка.
- У моїх руках – готова крапанка. Уважно розгляньте її.
2.Аналіз виробу.
-В який колір зафарбоване яйце?
- Який орнамент викладено білими кружечками?
V. Попереднє планування технологічного процесу.
1.Нанесення на зафарбоване яйце простим олівцем контурів орнаменту.
2.Поступове нанесення на лінії орнаменту клею ПВА.
3.Викладання орнаменту кружечками.
VІ. Інструктаж по
виконаю технологічних операцій
1.Розповідь учителя.
- Ви мали завдання
- за допомогою відвару з
У вас на столах є такої маленькі паперові кружечки (відходи з телеграфної стрічки), за допомогою яких ми й виготовимо нашу крапанку. Виготовляти її таким способом легше, ніж воском.
Спочатку на зафарбоване яйце олівцем легенько наносимо орнамент. Він може бути геометричний (кружечки, ромбики, трикутники, квадратики), рослинний (квіточки, гілочки, верба(, тваринний (коник, олень, пташка) чи інший.
Тепер беремо клей ПВА, за допомогою. Сірничка чи шпильки наносимо його по лініях орнаменту (не на весь, а на частинку, щоб не встиг висохнути).
Тоді голкою чи гострим кінцем шпильки ледь намочивши її у клей, беремо кружечки і викладаємо ними орнамент. Коли робота закінчена, треба почекати деякий час, щоб увесь клей висох. Крапанка готова.
VІІ. Самостійна практична робота дітей.
1.Інструктаж по техніці безпеки.
- Давайте пригадаємо правила безпечної праці з голкою.
2.Виконання технологічних операцій дітьми.
3.Інструктаж поточний.
4.Фізкультхвилинка.
5.Контроль за дотриманням техніки безпеки.
VІІІ. Підсумок заняття.
1. Виставка учнівських робіт.
2. Аналіз та оцінка робіт.
- Ви всі чудово впоралися
з завданням. Давайте на
- Крутися, писаночко наша, як крутиться уся земля.
Схиляюсь низько з “Отченашем”.
І сходять сонечко здаля.
Красу свою, земля являє:
І квітку, й писанку, і луг .
“Христос Воскрес!”
Я привітаюсь,
Щоб інший радість теж відчув.
Заняття 5
Українська писанка
Заняття для старших дошкільнят
Мета: закріплювати уявлення дітей про давнє, величне християнське свято — Великдень і народні традиції його святкування. Вчити малювати орнаменти на писанках, ознайомлювати із символікою знаків на писанках. Розвивати фантазію, пам'ять, мислення. Виховувати любов до свого народу, повагу до його традицій, минулого і сучасного.
Матеріал: писанки, зразки орнаментів, вірші, аудіо-запис українських мелодій, фарби, пензлі.
Хід заняття
Вихователь
Доброго дня! Я вас вітаю,
добра, щастя, здоров'я бажаю!
— Діти, скажіть, яка тепер пора року? А яка вона весна? (Лагідна, гарна, тепла). Яке весняне свято ми відзначали у березні? А які будемо святкувати у квітні? (Великдень, День космонавтики).
Квітень — славний квітникар.
Сонечко нам рясно
Уквітчає календар
Першим цвітом — рястом.
Космонавтам склав букет
В їхній день на славу.
В кошик на Великдень
Писанки поставив.
Тамара Коломієць
Вихователь. Яка чудова пора року — весна! Як багато втіхи дарує вона всім нам — дорослим і дітям! І саме на час оновлення природи, на радісну весняну пору припадає одне з найвеличніших і найдавніших християнських свят — Великдень. Адже в цей день воскрес Ісус Христос, який прийняв смерть заради людей. І понесли Його учні по землі Євангеліє— Добру Новину про те, що колись так само Господь воскресить і людей, які вірують у Нього й живуть за Його заповідями, і вони більше не побачать ні смерті, ні хвороб, ні нещасть.
Радіючи цій Добрій Новині і святкуючи Воскресіння Господнє, люди пов'язали з ним два символи перемоги життя над смертю. Це яйце, в якому зароджується нове життя, і хліб, який дає нам сили.
Вихователь пропонує дітям відгадати, в якій руці у неї заховано подарунок для них. Простягає стулені кулаки діти висловлюють свої припущення. Зрештою вихователь розкриває обидві долоні й показує розписане яйце.
— Діти, ви знаєте що це? (Писанка. Розфарбоване й розмальоване візерунками яйце — символ життя). А хто з вас пригадає вірші про писанку?
Діти по строфі розповідають вірш Віри Паронової.
У неділю свято — Свято Великоднє.
Буду малювати Писанку сьогодні!
Ось яйце кругленьке
В мене на долоньці,
Як земля маленька
У промінні сонця.
Думаєте, легко землю розписати?
Треба добре серце й щиру душу мати.
Розпишу я цвітом з краю і до краю — Великодня радість на землі буває.
Вихователь пропонує покачати яєчком по руці одне одному
— Отже, Великдень не обходиться без писанки. Ще в давнину люди шанували писанку. Для наших пращурів вона була символом зародження життя, символом сонця, тепла і вічності. Дотепер вважають, що писанка приносить щастя. Крашанками та писанками обмінюються, дарують їх рідним та друзям.
Информация о работе Ознайомлення дітей старшого дошкільного віку з писанкарством