Методика проведення нестанд уроків виробничого навчання Опорядження фасадів

Автор работы: Пользователь скрыл имя, 24 Января 2012 в 13:44, курсовая работа

Краткое описание

Мета: Розробити методику проведення нестандартного уроку виробничого навчання з теми „Опорядження фасадів”.


Завдання дослідження:
проаналізувати методичну, навчальну, періодичну літературу щодо теми дослідження;
визначити сутність нестандартних уроків, їх види;
розробити методику проведення нестандартного уроку виробничого навчання з теми „Опорядження фасадів”.

Содержание работы

Вступ 3
Розділ 1. Науково-організаційні основи нестандартних форм виробничого навчання 5

1.1. Поняття та сутність нестандартних форм навчання 5

1.2. Місце нестандартних форм навчання в організації виробничого навчання 6

1.3. Види нестандартних уроків і їх характеристика 8

Розділ 2. Методика проведення нестандартних уроків виробничого

навчання 16

2.1. Можливості проведення нестандартних уроків в ПТЗО 16

2.2. Методична розробка уроку з теми „Опорядження фасадів” 26

Висновки 32

Список використаної літератури 34

Додатки

Содержимое работы - 1 файл

методика проведення нестанд уроків виро навч Опорядження фасадів.doc

— 208.00 Кб (Скачать файл)

     Розрахунок  потреби в автотранспорті здійснюється на основі технічних показників бортових автомобілів і автосамоскидів залежно від кількості рейсів автомашин за зміну і від відстані перевезень. Показники є основою для оцінки суддів, однак вони можуть удосконалюватись залежно від особливостей і умов гри.     Дані для розрахунку знаходяться у додатку А.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

     Процес  гри

     Гра проходить у три етапи.

     I. На підготовчому етапі ведучий  (майстер  групи) знайомить  учнів із структурою, змістом  і метою гри, а також із функціональними обов’язками її учасників. Потім учням пропонується самим розділитися на ігрові команди (виробничі бригади) за кількістю ролей, обрати керівників бригад. Бригадир має розподілити обов'язки між тими, хто оформляє розрахунки і пропозиції, доповідачами та ін., організувати виконання завдань, розв’язувати суперечності між членами бригади. Ведучий видає учасникам вихідні і розрахункові дані, таблиці, завдання, знайомить із системою стимулювання, визначає строки роботи.

     II. На ігровому етапі учасники готуються до виробничої наради і проводять її. Готуючись до наради, учасники аналізують ситуацію, виконують необхідні розрахунки і узгодження, визначають причини невиконання завдань, розробляють варіанти своїх пропозицій і обґрунтовують їх. Річ у тому, що всі закладені дані передбачають, що бригади не зможуть повністю виконати план з різних причин. Бригади № 1, 2, 3 — у зв’язку з недопоставкою необхідних матеріалів, а бригада № 4 — через те, що трьох мулярів треба буде використати не за фахом (на вантажно-розвантажувальних   роботах).   Розв’язками   цих ситуацій у першому випадку будуть вимоги про допоставку матеріалу у потрібній кількості, а в другому — доставка автомобілем цегли у піддонах, що не потребує вантажників.

     Після доповідей бригад про виконання завдань проводиться виробнича нарада. Відкриває її начальник дільниці. Він стежить за черговістю повідомлень майстрів виробничих бригад про хід робіт і прийняті рішення; підсумовує інформацію, вносить свої пропозиції, які активно обговорюються всіма учасниками, після чого приймається остаточне рішення.

     Слід  зауважити, що на нараді необхідна дискусія, бо інтереси бригад переплітаються і  подекуди суперечать один одному, особливо з питань автотранспорту. Якщо з  питань недопоставки матеріалів рішення одне — збільшити їх кількість до необхідної, то з питань автотранспорту, їх може бути кілька:

     1)  виділити додатковий автотранспорт;

     2) замінити запропоновані машини на інші марки;

     3) організувати роботу бригад у різні зміни, а роботу транспорту — в дві зміни, що потребує збільшення лише кількості водіїв, а не машин;

     4) використання при перевезенні бетону бортових автомобілів, що перевозять бетон у цебрах об'ємом 0,5 м3.

     Оптимальним рішенням буде такий розподіл автотранспорту, що виключає простої бригад при мінімальних простоях автомашин, бо останні ведуть до зростання затрат на перевезення.

     III. На цьому етапі учні — члени бригад визначають, як обладнати робоче місце, як оптимально організувати свою роботу, щоб виконати денне завдання.

     Підсумок—аналіз і оцінка результатів гри. Арбітри підводять підсумки, судді оцінюють результати роботи бригад, фіксують успіхи і помилки, визначають особисті і командні місця. В обговоренні бере участь уся група.

     На  підготовку та проведення таких рольових ігор треба багато часу, але можна на уроках виробничого навчання застосовувати і елементи рольової гри. 

     2.2. Розробка виробничого  заняття з теми: „Опорядження фасадів”

     Тема  уроку: „Опорядження фасадів”

Сделать  

  Мета: 1. Навчальна - ознайомити учнів, як правильно виконувати фарбування поверхонь неводними та емалевими складами та поглибити знання щодо  використання та складу емалевих фарб.

           2. Виховна - виховати охайність, дбайливе та економічне ставлення до

              використання неводних фарб.

                  3. Розвиваюча - розвивати увагу,пізнавальну активність та наполегливість у досягненні мети при виконанні роботи.

Міжпредметні  зв’язки: матеріалознавство з темою №3, технологія з темою №5.

Обладнання, матеріали, інструменти, наочні посібники: інструменти маляра, матеріали:  алкідні та пентафталеві емалі, картки завдання, плакати.

   Тип уроку: практичний

Час виконання: 5 год.

Хід уроку

І. Організаційна частина (5 хв)

    Перевірка наявності учнів;

    Перевірка готовності учнів до уроку.

ІІ. Вступний інструктаж (45хв.)

  1. Оголошення теми і навчальної мети уроку;
  2. Повторення вивченого матеріалу і набутих умінь(запитання):
    • підготовка інструментів до роботи;
    • техніка приготування складів;
    • назвати, які операції виконуються при олійному пофарбуванню;
    • безпека праці при виконанні роботи.
  3. Вивчення нового матеріалу.

          Вивчення технологічної  операції: нанесення пенитафталевої емалі на радіатори  та столярні вироби.

  • Суть і зміст операції;
  • Демонстрація трудових рухів і прийомів виконання операції майстром виробничого навчання;
  • Закріплення робочих прийомів учнями(1-2 особи);
  • Правила безпеки праці;
  • Аналіз можливих помилок і шляхи їх попередження;
  • Способи самоконтролю при виконанні операції;
  • Економічні питання в роботі учнів,питання енергозбереження;
  • Критерії оцінювання.

Закріплення навчального матеріалу(запитання):

а) Які  вимоги ставляться до поверхні при  пофарбуванні неводними складами

б) В  яких випадках застосовують емалі ГФ 230-загального призначення

в) Де застосовуються нітрогліфталева емаль?

     6) Техніка безпеки: 1.Всі ручні інструменти і пристрої повинні бути у справному стані і відповідати характеру і вимогам виконуваної роботи. Інструменти необхідно правильно і міцно насаджувати на ручки, їх робочі поверхні повинні бути рівними, без задирок. Пошкоджені або деформовані інструменти треба вибраковувати.

      2.При  перенессенні гострих предметів  і інструментів їх вістря повинне  бути захищене накладками або  чохлами; класти їх треба так,  щоб вони не могли впасти.

      3.При  виконанні робіт муляр повинен  бути одягнутий у спеціальний комбінезон і мати рукавиці.

ІІІ. Самостійна робота учнів  і поточний інструктаж: (4год. 15 хв)

1) обхід робочих місць з метою  перевірити:

          а) додержання учнями правил безпеки праці;

      б) організацію учнями своїх робочих  місць організоване робоче місце, інструмент та контрольно-вимірювальний інструмент справний.

      в) правильність виконання учнями прийомі

2) індивідуальний і додаткові фронтальні  інструктажі на робочих місцях.

IV. Заключний інструктаж: (30хв)

1) підсумки роботи групи за навчальний  день і ступінь досягнення поставленої на уроці мети;

2) аналіз роботи окремих учні;

3) аналіз характерних помилок при  виконанні прийомів, операцій, їх  причини і шляхи попередження;

4)  оголошення і мотивація оцінок  учнів;

5)   домашнє завдання: А.О.Суржанська, О.М.Шепелеі ст. 261-265

    6) прибирання робочих місць і  майстерні. 
 
 
 
 

      2.3. Рекомендації вчителям, щодо використання нестандартних форм організації навчання в зош 

     Специфіка навчально-виховного процесу в  школі  – явище складне, багатогранне, динамічне, обумовлене перш за все поширеним спілкуванням двох рівноправних суб’єктів педагогічної діяльності: вчителя і учня. Наскільки цей процес виявиться ефективним, залежить від професіоналізму вчителя. Адже саме вчитель має планувати і будувати навчально-виховний процес так, щоб у кінцевому результаті досягти поставленої мети, виконавши всі поставлені задачі.

     Як  же правильно побудувати навчально-виховний процес, на що слід звернути особливу увагу, який елемент необхідно включити в розробку уроку, щоб він був  максимально цікавим для учня і, відповідно, результативним?

     Виходячи  з результатів проведеного дослідження, спробуємо дати відповіді на ці питання, запропонувавши наступні рекомендації:

  • по-перше, кожному вчителю необхідно чітко усвідомлювати, що метою будь-якого уроку має бути не просто передача учням деякої суми знань, а, перш за все, розумовий, інтелектуальний розвиток учнів, формування й розвиток їх творчого мислення, творчих здібностей, зацікавленості;
  • потрібно вміло будувати урок, поєднуючи традиційні форми та методи з новітніми педагогічними технологіями (включаючи нетрадиційні форми навчання);
  • використовуючи нестандартні форми навчання, слід враховувати те, що не всякий матеріал можна викладати саме цим методом;
  • нетрадиційні форми навчання можна включати в такі етапи уроку:
  • вивчення нового матеріалу (учні мають можливість самостійно опрацьовувати матеріал, робити певні висновки, набувати практичні навички);
  • закріплення знань (зокрема розв’язання проблемних завдань, ігрових ситуацій можливо з допомогою вчителя);
  • перевірка раніше вивченого матеріалу (актуалізація опорних знань);
  • при проведенні практичних занять.
  • необхідно урізноманітнювати заняття, виключаючи шаблонність в їх організації (різноплановість творчих завдань, різні форми проведення уроків);
  • важливо вміло поєднувати засвоєння теоретичних знань з розвитком практичних вмінь та навичок;
  • вагомим моментом у навчальному процесі є індивідуальний та диференційований підхід до учнів. Важливим є те, щоб всі без виключення учні активно включалися в навчальний процес;
  • після виконання творчих завдань доцільно обов’язково обсудити їх розв’язання з учнями, розглянути труднощі, що виникали та способи їх подолання. При цьому необхідно розвивати в учнів вміння висловлювати свої думки, ставити питання;
  • вчитель повинен керуватись головним принципом формування зацікавленості учнів – це системність. Спираючись на нетрадиційні форми навчання, потрібно продумати і розробити цілу систему уроків даного спрямування, систему творчих завдань, інакше не буде отримано очікуваного результату.

Информация о работе Методика проведення нестанд уроків виробничого навчання Опорядження фасадів