Автор работы: Пользователь скрыл имя, 19 Февраля 2012 в 12:11, реферат
Ең бiрiншi кезекте мұғалiмнiң «өзiндiк жаңалығы» болуы қажет. Ғылым жаңалығын түрлендiруде өз үлесiн қосу арқылы жасаған нәтижелi жұмысы өзгелердiң тәжiрибесiн толық көшiрмей, жаңа ортаға икемдеп, өзiндiк iс-әрекет жиынтығы арқылы айтарлықтай нәтижеге қол жеткiзу керек.
• оқушылардың
танымдылық қызығушылықтарын
• оқытудың
ынталандыру әдістері мен
• оқушылардың өзіндік іс - әрекетін ұйымдастыру;
• жалпы және арнаулы білім, білік, дағды тұтастығын қалыптастыру;
• қарама
– қарсы байланыстың
• оқушы мен
мұғалімнің қарым – қатынасының ынтымақтастығын
қалыптастыру, жағымды психологиялық
қолайлы ахуалды қамтамасыз ету;
Сабақ
құрлымы
Кәзіргі таңда ғылыми ақпарат ағымы өте үлкен, оқыту уақыты шектеулі. Ең маңызды талаптардың бірі оқытудың әдістері мен тиімді мазмұнын табу болып саналады.
Сабақтың
құрылымы дидактикалық мақсат
негізінде құрылады, оқу материалының
мазмұны, оқу іс-әрекетінің
Қандай да
бір оқу материалының
Сабақтың
ұтымды құрылымын қамтамасыз
ететін:
• оқытудың, тәрбие мен дамудың мақсатын кешенді жоспарлау;
• сабақ
мазмұнының ішіндегі
• материалдың
мөлшерлігі және қайталау
• оқытудың
ұтымды әдіс – тәсілдері,
• оқушыларға жеке дара және дифференциалды көзқарас;
• оқытудың
қажетті оқу – материалдық
жағдайын амтамасыз ету.
Оқушылардың танымдылық іс-әрекетін белсенділігін арттыру:
• оқушының оқу – танымдылық міндеттердің қабылдауы мен түсінуі;
• шешу жолдарының жоспарын құру;
• індеттің іс-жүзінде шешуі;
• міндетті шешу үрдісін бақылау;
• үлгіге сәйкес нәтижесін бағалау;
• жинаған білімін одан әрі жетілдірудің міндеттерін айқындау
Мұғалімге оқушыларға
сабақ үстінде өзіндік шығармашылықпен
оқу іс-әрекетін ұйымдастыра білу қажет
және оқытудың «белсенді» әдісін қолдана
отырып меңгерілу үрдісіне бақылау жасау,
ерекше қарым – қатынасты ұйымдастыра
отырып көптеген әдістемелік амалдарды
қолдана отырып жүзеге асыру қажет.
Сабақты өзіндік талдау деңгейі:
1. Эмоционалдық
- ырықсыз деңгей, мұғалімнің өзінің
педагогикалық іс - әрекетіне толық
қанағаттануы немесе
2. Бағалау –
сабақтың нәтижесінің қойылған
мақсат пен жоспарға
3. Әдістемелік
– сабаққа қабылданған
4. Рефлексивті
– себептері және одан шығатын
нәтижені айқындау. Бұл талдаудың
жоғары түрі, оны іске асыру
үшін психолого –
Сабақты өзіндік талдау
Оқушылардың көтерілуін,
жетістігін ескере отырып іс-жүзінде
орындалған мен жоспарланғанды салыстыру
арқылы өз іс-әрекетінің соңғы нәтижесін
бағалау мақсатында жүргізілген
мақсаттың мазмұны мен
Мұғалімнің сабақты талдауға қойылатын негізгі талаптар:
• талданатын
тақырыптың мақсаты мен
• дидактика,
психология, әдістеме, бағдарлама, нормативтік
талаптар мен әдістемелік
• өз сабағына талдау жасайтын позиция мен көрсеткіштерді айдындай білу;
• оқушылардың
ерекшеліктерінің мінездемесі
• сабақтың жоспарын, түрін, құрылымын, мазмұнын, әдіс – тәсілдерін дәлелдеу;
• сабақ барысында оқушылардың орындайтын жаттығулар мен тапсырмалардың оқу міндеттерінің жүйесінде психологиялық және педагогикалық бағалау;
• сабақтың
әртүрлі кезеңдерінде
• сабақтың жоспарланған міндеттерін жүзеге асыру;
• сабақта
фактілер мен әрекеттердің
• сабақтың кезеңдерінің өзара байланысын көрсету мен бағалай білу;
• жүргізілген
сабаққа(немесе кейбір
• сәтсіздіктерді немесе кемшіліктерді жоюды іске асыру жолдары;
Сабақты өзіндік
талдау
1. Сабақтың жалпы құрылымын
Бұл өткізілген сабақ сабақтың қандай түріне жатады?
Бұл сабақтың
бөлім, тарау, тақырып
Осы үлгідегі сабақтардың ішінде элементтері нақты белгіленген бе?
Сабақтың
әр бөлігіне жұмсалатын уақыт
мөлшері дұрыс белгіленген бе?
2. Сабақтың дидактикалық
Осы тақырыптағы
(сұрақтағы) бағдарламаның
Жаңа материалды
түсіндірген кеде оқушылар
Жаңа материалдың
жеке «бөліктерінің» шешілу
Жаңа материалды оқыту кезінде нені өзгертуді қажет етті және қалай?
Алғашқы,
жалғасқан бекіту өз орнын
таба алды ма? (сабақтың арнайы
таңдалған кезеңінде жаңа
Оқушылардың
білім, білік, дағды
3. Оқыту үрдісінде
оқушылардың дамуын жүзеге
оқушылардың ойлау операцияларының негізіне (талдау, синтез, жалпылау, топтастыру, жүйелеу) қамтылуы орын алды ма?
Пәннің ішінде және пән аралық байланыс құру жүзеге асырылды ма?
Шығармашылық
ойлауды дамыту әдістері
Жалпы дамуына қатысты қандай – бір ақпарат орын алды ма?
Оқушылардың
эстетикалық дамуы орын алды
ма?
4. Сабақ барысында тәрбиелеу.
Оқу материалының мазмұнындағы барлық тәрбие мүмкіндіктері қолданылды ма?
Дүние танымын қалыптастыруда қандай жұмыс жүргізілді?
Сабақта оқытудың
өмірмен байланысы қалай
Мұғалім тұлғасының
тәрбиелік әсері қандай болды?
5. Дидактиканың негізгі
Оқытудың
принциптерін жүзеге асыруда
мұғалімнің іс әрекеті мен
оқушы іс - әрекеті дұрыс ұйымдастырылды
ма?
6. Оқыту әдістерін таңдау.
Оқытудың
әдістерін таңдауда жалпы
7. Сабақтағы мұғалімнің жұмысы.
Сабақта мұғалімнің
қандай іс-әрекеті орын алды
қандай көлемде (сөйлеу іс-
Класпен қарым-қатынасқа
орнатылды ма?
8. Оқушылардың сабақтағы жұмысы.
Сабақтың
әртүрлі кезеңдеріндегі
Сабақта оқушылардың қандай іс-әрекеті орын алды?
Сабақта қандай
тәртіп болды және неге?
9. Сабақтың гигиеналық жағдайы.
Класс бөлмелері жеткілікті жарық болды ма?
Оқушылар денсаулығы, бойы, үлгерімене байланысты отырғызылған ба?
Сабақ кестесіне
дұрыс қойылған ба?
10. Кейбір әлеуметтік міндеттер.
Педагогикалық
кеңес, әдістемелік бірлестік
немесе мектептің зерттеуімен
қабылданған шешімімен
Жағдайға
байланысты талдау барлық
Өзіндік талдау
– мұғалімнің келесі сабаққа дайындалудың
бастамасы
Қазіргі сабаққа қойылатын талаптар
Сабақ сапасының
негізгі критерийі –
• Мақсаттылық.
a) Жинақтылық,тәрбиелілік, дамытушылық;
b) Сәйкестілік
(жеке оқушыны дамыту,оның
c) Мазмұндық
d) Жас ерекшеліктеріне сай.
• Мазмұндық критерийі
a) қағидаларға сүйену
b) Маңыздылық
c) Құрылымның, мазмұнның қисындылығы
• Әдістемелік критерийі
a) мақсаттылық
b) мазмұндық
c) мұғалімнің жеке басының мүмкіндігі
d) оқушының мүмкіндігі
e) жұмыс жағдайы
f) қызметтің жаңаша ұйымдастырылуы
• Оқушының іс әрекетін ұйымдастыру критерийі
a) тиімділік; (жалпылама, топтық, жеке , жұппен)
b) тәртіптілік, реттілік және бірқалыптылық
c) мұғалімнің басқару қызметі
d) ұжымды игеру ;
• Оқу құралдар критерийі
a) таңдау және тиімді пайдалану
b) сәйкестілік
c) негізгіні айқындаушылық
d) Нәтижелілік критерийі
e) білім мен біліктілік, шығармашылық тәжірибе жинақтау;
f) тәрбиелік,
дамытушылық, білімділікжағынан
алға жылжыту.
Басына
Мұғалім портфолиосы
Мұғалім портфолиосы туралы түсінік
Мұғалім портфолиосы – мұғалімнің барлық жұмыстарын бір жүйеге біріктіретін, оның кәсіби қызметінің әр түрлі салаларын байланыстыратын жұмыстарының жиынтығы. Мұғалім портфолиосы – мұғалімдік жұмыс папкасы ғана емес, алдын ала жоспарланған жетістіктерінің өзіндік іріктеулері.
Мұғалім портфолиосының артықшылықтары:
- Әр түрлі жұмыс бағыттарын қамтитындығы;
- Жүйелеу және
толықтырулар енгізу
Информация о работе Озат тәжірибені тарату әдіс - тәсілдері, түрлері