Автор работы: Пользователь скрыл имя, 19 Февраля 2012 в 12:11, реферат
Ең бiрiншi кезекте мұғалiмнiң «өзiндiк жаңалығы» болуы қажет. Ғылым жаңалығын түрлендiруде өз үлесiн қосу арқылы жасаған нәтижелi жұмысы өзгелердiң тәжiрибесiн толық көшiрмей, жаңа ортаға икемдеп, өзiндiк iс-әрекет жиынтығы арқылы айтарлықтай нәтижеге қол жеткiзу керек.
Ұстаздарға
Басы
Озат тәжірибені
тарату әдіс - тәсілдері, түрлері
Мұғалім портполиосы
ОЗАТ ТӘЖIРИБЕ
ДЕГЕНIМIЗ НЕ ?
Ең бiрiншi кезекте мұғалiмнiң «өзiндiк жаңалығы» болуы қажет. Ғылым жаңалығын түрлендiруде өз үлесiн қосу арқылы жасаған нәтижелi жұмысы өзгелердiң тәжiрибесiн толық көшiрмей, жаңа ортаға икемдеп, өзiндiк iс-әрекет жиынтығы арқылы айтарлықтай нәтижеге қол жеткiзу керек.
Жинақтай айтсақ, ол – оқыту
методикасына әдiсiне жаңа
Озат тәжiрибенiң алғы шарттары:
• Сапалы
бiлiм, саналы тәрбие беру
• Оның бағдары, талап – белгiлерi, жиынтығы, тұжырымдамасы, оқыту жүйесi, оқыту мазмұны, оқыту құралы, материалдық базасы оқыту мазмұны мен базасының отандық стандартына сай келуi.
• Оқыту
методикасына әдiстемесiжаңа
Сабақ мақсатын
сабаққа игеру, үйде дамыту, қосымша
әдебиеттермен жұмыс, дарынды
балалар мен үлгерiмi төмен
балаларды теңестiру жұмыстары,
Озат тәжiрибенi жинақтаудың
- Ең бiрiншi кезекте
мұғалiмнiң шығармашылық – проблемалық
тақырыбын анықтау керек. Оны, әрине, өзi
анықтауы мүмкiн. Болмаса, әдiстемелiк бiрлестiк
жетекшiсi, тәлiмгер, мектеп басшылары,
аудан әдiскерлерi, облыстық мұғалiмдердiң
бiлiктiлiгiн арттыру институтының әдiскерi,
жоғарғы оқу орнының жетекшi ғалымы, республикалық
Бiлiм және ғылым министiрлiгi мен республикалық
басшы кадрлар бiлiктiлiгiн арттыру институты,
авторлық оқу орындары ұсынуы мүмкiн.
Тақырып
анықталып болған соң
1. Ғылыми – теориялық дайындық жасау.
2. Объектiнi өтiлетiн,
жүргiзiлетiн жұмысты терең
3. Мектептi, сыныпты, пәндi, оқушыны жан-жақты дайындау.
4. Кiшi эксперимент кезеңдерi.
5. Салыстырмалы нәтижелерi.
6. Өзiндiк әдiстемелiк
бiрлестiктiң, мектеп
7. Жүйелi, тұрақты
түрде нәтиже көрсету, басқа
сыныпта, мектепте байқаудан
8. Қорытынды, сараптау, талдау жасау.
9. Әдiстемелiк кеңесте (әдiстемелiк бiрлестiк отырыстарында, мектептiң педагогикалық кеңесiнде, аудандық, облыстық, республикалық әдiстемелiк кеңестерде )қорғау.
10. Ғылыми тақырып
ретiнде ғылыми жұмыспен
Басына
Озат тәжiрибенi
тарату әдiс – тәсiлдерi, түрлерi
- Анықтама түрiнде мектеп, аудан
- Бұйрық түрiнде анықтама қоса тiркеледi
- Альбом, альбом – эстафета бiр сала бойынша, мысалы Экологиялық тәрбие беру
- Реферат түрiнде
- Бүклет түрiнде
- Баспасөз құралдары газет, жорнал арқылы
- Бейнеқор түрiнде
- Плакат түрiнде
- Кiтапша
- Бюллетень
түрiнде
Озат тәжiрибенiң жинақталып, ендiрiлу
жолдары:
• Әрине, iстiң көзiн тапқан адамға озат тәжiрибенiң ендiрiлу жолын табудың қиындығы жоқ. Ендiрiлу жолдары мына төмендегiше:
- Ғылыми – практикалық конференция арқылы.
- Ашық сынып сағаты арқылы
- Семинар – практикум арқылы
- Үлгiлi тәрбие мектебi арқылы
- Әдiстемелiк
бiрлестiк немесе кафедра
- Педагогикалық оқу арқылы
- Тамыз, қаңтар педагогикалық кеңестерi, секция жұмысы арқылы
- Жас мұғалiмдер мектебiндегi оқу-практикум арқылы;
- Теледидар арқылы, бейнефильмдер арқылы;
- Баспасөз, ақпарат құралдары арқылы;
- Ендiрiлген
озат тәжiрибе нәтижесiн
- Жартыжылдық, жылдық /бiрнеше жылдық/ салыстырмалы бақылау, байқау жұмыстарының нәтижелiгiнен;
- Оқушылардың
пәндiк олимпиадаларда жақсы
- Жоғары оқу орында грант, несиеге түсу санының артуы;
- Оқушылардың
ойлау жүйесiнiң, парасат-
- Отандық патриотизмi;
- Ғылыми жобаға қатысушылар саны және нәтижелiгiнiң артуы;
- Тереңдетiп оқуға ынталылық бiлдiруi, нәтижелiгi;
- Өзiн-өзi дамыта бiлуi;
- Оқушылардың
өмiрлiк белсендiлiгiнiң артуы,
- «Алтын белгi» орта мектептi үздiк бiтiруi, негiзгi мектептi үздiк бiтiруi, жеке пәндер бойынша ғылыми жұмыспен айналысуы;
- Уақытты тиiмдi пайдалану /азуақытта көп iс тындыру/;
- Мұғалiмнiң,
оқушының зертханалық жұмысын
НОТ /еңбектi ғылыми ұйымдастыру/
нәтижесi арқылы.
Басына
Мұғалімнің сабақты
өзіндік талдауы: сабақтың тиімділігінің
бағалау критерилері
1. Оқу үрдісінің заңдылығы
2. Сабақты талдау түрлері мен типтері
3. Сабақты талдаудың жалпы критерилері
4. Сабақты өзіндік талдаудың деңгейлері
5. Өзіндік талдау
6. Әдебиеттер
Сабақ – логикалық аяқталған, толық, шектеулі бағандармен негізделіп қамтылған оқу-тәрбие үрдісі. Оның құрамында күрделі тығыз байланыста оқу процесінің негізгі элементтері қамтылған: мақсат, міндет, мазмұны, әдісі, тәсілі, түрі, оқушы мен оқу арасындағы іс-әрекеттің байланысы.
Сабақ өз
алдына мұғалімнің
Оқу үрдісінің жалпы
1. Мақсат қою
қоғамның қажеттілігі мен даму
деңгейіне, білім үрдісіне
2. Мазмұнын айқындау
оқытудың мақсаты мен
3. Әдістерді
таңдау оқытудың міндеттері
4. Оқу үрдісін ұйымдастыру формасы оқытудың мақсаты, мазмұны мен әдістеріне байланысты.
5. Оқушылардың
оқу іс-әрекетіндегі
6. Оқу үрдісінің
тиімділігі барлық
Оқу үрдісінің жекеленген
• дидактикалық өз құрамына үрдістің мазмұнды – процесуалдық сипаттамасын (мазмұны, тәсілдері, түрі, әдісі, формасы т.б.) қамтиды;
• гносеологиялық мұғалімнің басшылығымен оқушының қоршаған ортаның нақтылығын, табиғаттың, қоғамның және өз - өзін факторлары мен заңдылықтарын тану аспектілерін айқындау.
• психикалыққа
оқушының оқу үрдісінің
• кибернетикалық
оқу үрдісіндегі барлық
• әлеуметтік жалпы үрдіске қатысушылардың (оқушы мен оқушы арасындағы өзара қатынас, бағыттылық, оқудың әлеуметтік маңыздылығы т.б.) қарым – қатынасын қамтиды.
• ұйымдастырушылық
оқу үрдісін интеллектуалдың
еңбек (оқу мен оқытушылық
Оқыту заңдылықтарын
білу оқу үрдісін әртүрлі
Сабақ талдау түрлері мен
Сабақты талдау
мен өзіндік бағалаудың өзі
мұғалімнің шығармашылығының
Өзіндік талдаусыз мүмкін емес:
• оқытудың толық жүйесін құру;
• шеберлікті
арттыру, шығармашылық
• озат педагогикалық іс – тәжірибені жинақтау;
• техникалық
жұмысқа уақытты жұмсауды
• мұғалімнің
өзіндік қорғау мен
Сабақ
талдау типтері
1. – толық
- мұғалім іс-әрекетінің стилін
анықтау мен іс тәжірибесін,
оқу – тәрбие үрдісін сапалы
ұйымдастыруды бақылау
2. – қысқа
- жалпы сапасын бағалау
3. – кешенді
– сабақты ұйымдасту формасы,
әдісі, мазмұны, мақсаты
4. – аспектілі
– сабақты бір түрін терең
қарастыру қажеттілігі
Талдаудың әр қайсының бірнеше түрлері бар: дидактикалық, психологиялық, тбиелік, методологиялық, ұйымдастырушылық.
Педагогикалық
талдаудың мақсаттары әр түрлі
болуы мүмкін, осыған сүйене тырып
сабақтың бір аспектісіне (
Сабақты талдаудың жалпы критерилері
Нәтижелік.
Сабақтың нәтижелігі сабақты
өткізу технологиясына тәуелді
деп саналады, оқу үрдісін ұйымдастурудың
негізгі ережелері орындауға
негізделген және неғұрлым
Сабақтың
тиімділігін арттырудың
• танымдылық, тәрбиелік және дамытушылық мақсатты қою мен шешу;
• оқу
үрдісінің қолайлығы (оқушының
жеке дара мүмкіндіктері мен
қабілетін ескере отырып
Информация о работе Озат тәжірибені тарату әдіс - тәсілдері, түрлері