Автор работы: Пользователь скрыл имя, 05 Июня 2013 в 15:51, курсовая работа
Мета дослідження формування у молодших школярів естетичного світогляду та дослідити вивчення пейзажного жанру на уроках образотворчого мистецтва.
Завдання дослідження
1. На основі бібліографічного аналізу узагальнити і підсумувати досвід з поставленої проблеми дослідження.
2. Досліджувати шляхи і засоби вирішення проблеми дослідження.
3. Розробити авторську програму навчання учнів написання пейзажу в процесі гурткової роботи.
4. Розробити механізм дослідження якості навчання.
5. Виробити статистичну обробку отриманих результатів дослідження.
6. Випробовувати різні навчальні посібники, системи засобів завдання.
7. Розробити творчий проект по написанню пейзажу.
Зміст
ВСТУП……………………………………………………………………………….
РОЗДІЛ І.
ЖАНРОВІСТЬ В УКРАЇНСЬКОМУ МИСТЕЦТВІ
1.1 Жанр пейзажу в контексті інших жанрів мистецтва………………………….
1.2 Пейзаж у творчості вітчизняних митців…………………………………........
РОЗДІЛ ІІ.
ПЕЙЗАЖНИЙ ЖАНР В ОБРАЗОТВОРЧІЙ ПРАКТИЦІ ДИТЯЧОЇ ШКОЛИ
2.1 Методика написання пейзажу в техніці олійного живопису…………………
2.2 Методичні розробки уроків…………………………………………………….
ВИСНОКИ………………………………………………………………………….
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ……………………………………….
1) Бесіда.
- Діти, послухайте та відгадайте загадку:
У них багато є роботи,
Хоч стоять вони весь час.
Від дощу та від спекоти
Захистять. Врятують нас.
Не лягають спати ніколи,
На ногах вони одвіку.
Не бояться плину рік,
Не завій, ні вітру реву,
Хто ж вони такі ?..(Дерева)
- А які дерева ви знаєте?
- Де ростуть дерева, що вони собою утворюють? (Ліс)
III. Мотивація навчальної
- Сьогодні мі будемо
малювати ліс у літню пору
року. Та для цього вам треба
потрапити в атмосферу гарного,
...Як гарно в лісі,
тихо, затишно !.. Зелений, м'якенький
килим під ногами та сила-
- Діти, а що це за ліс, у якому ростуть одразу всі дерева. Як він називається? (Мішаний ліс)
IV. Формування вмінь та навичок
1) Демонстрація й аналіз наочності
- Діти, подивіться (показую фотокартки дерев)
- Що це за дерева? (Дуб, береза, ялинка ...)
- Давайте подивимось, які ці дерева. У дуба стовбур товстий, гілки зігнуті; (додаток А, рис.4) у берези - стовбур стрункий, білий, із темними смугами, тонкі гілки звисають додолу; (додаток А, рис.3) у ялинки гілочки довші донизу й опускаються вниз, голочки хвої біля стовбура довші, а на кінці гілки - коротші. (додаток А, рис.5)
2) Інструктаж з показом
- Зараз я вам покажу, як треба малювати ці дерева .(Показую плакат з деревами. Малюю дерева на дошці та коментую).
- Ви зрозуміли, як треба малювати?
- А якщо мі домалюємо травицю, квіти, сонечко на небі, то вийде справжній ліс. (Малюю на дошці)
- Вже можна починати малювати фарбами. Починаємо розфарбовувати малюнок зверху.
- З чого почнемо?
- А які відтінки ви бачите на сонці?
- А на деревах? (Береза - біла з чорними рисками, дуб має коричневий стовбур та зелене листя, а ялинка вся зелена) (додаток А, рис.1)
3) Практична робота (Підчас
роботи я допомагаю дітям,
V. Підсумок
- Давайте подивимось, що ви намалювали.
- Так, ви малювали
ліс, а який цей ліс? (Мішаний).
Проводжу виставку робіт,
Урок №2
Тема: Весняний пейзаж
Мета:
- навчити дітей новому прийому малювання фарбою "Лесування";
-
розвивати творчі здібності,
- формувати вміння передавати простір;
- виховувати любов та бережне ставлення до природи.
Тип уроку: Практичний
Обладнання:
1)
для вчителя: таблиця з
2) для учнів: холст, пензлі, фарби (олійна), палітри.
Очікуваний результат: Осінній пейзаж олійними фарбами.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний початок уроку
(Привітання, перевірка готовності до уроку)
II. Актуалізація набутого досвіду
-
Діти, що ви малювали на
-
Чим ви виконували свої
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми.
- Сьогодні на занятті ми будемо малювати фарбами. Цей малюнок буде називатись живописним, а вид мистецтва - живописом. (додаток Б, рис.1)
- Ми будемо малювати пейзаж. А хто знає, що таке пейзаж?
- Термін "пейзаж" (фр. - місцевість) означає вид, зображення якоїсь місцевості. Пейзажний живопис дуже різноманітний. Є пейзажі, що точно передають ті чи інші куточки природи, або місто, а є такі, які створила фантазія художника. Є пейзажі, у яких художники передають стани природи. Художники зображують природу, перш за все, для передачі певного настрою, стану. Пейзажний живопис виражає почуття, настрій художника, що викликані переживаннями природи.
- Ми з вами будемо малювати весняний пейзаж.
IV. Формування вмінь та навичок
1)
Демонстрація й аналіз
- Діти, перед вами весняні пейзажі. (додаток Б, рис.2) Які кольори переважають на цих малюнках? Чому?
- Погляньте, перед вами плакат на якому показано, як вірно малювати дерева. Ви вже його бачили раніше, але давайте все-таки пригадаємо (показую).
2) Інструктаж з показом.
-
Спочатку ми виконуємо малюнок
олівцем. При передачі
-
Тепер починаємо малювати
3) Практична робота.
V Підсумок заняття.
Діти, що ми малювали сьогодні ні уроці?
- А що таке "пейзаж"? (Проводжу виставку робіт)
Урок №3
Тема: «Золота осінь»
Мета: Розширювати уявлення про зміни в живій і неживій природі восени.
- Уточнити уявлення про золоту осінь у природі - колір неба, забарвлення листя на деревах, кущах, ягодах.
-
Учити дітей створювати
-
Розвивати мовлення дітей,
- Виховувати у дітей бережне ставлення і любов до природи.
Тип уроку: Практичний
Обладнання:
Очікуваний результат: Осінній пейзаж олійними фарбами.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина заняття
- Діти, згадаймо, яка зараз пора року?
- Назвіть осінні місяці.
- Відгадайте загадку:
Кличуть нас ліси, поля, сади
Дозбирати осінні плоди.
Із дерев спадає листя жовте.
То землею ходить місяць ... (жовтень).
- Вірно, це другий місяць осені - жовтень. А чому він так називається?
Назва його пов’язана з кольором, що переважає в цей час у природі - усі відтінки жовтого і червоного кольорів на деревах, кущах, травах, ягодах, плодах. (додаток В, рис.2)
Небо в цей час буває різного кольору - від голубого до сіро-білого.Тварин у лісі побачити складніше. Вони рухливі, не сидять на одному місці, ховаються під рослинами. Вони в цей час готуються до зими - запасають собі їжу на зиму: збирають гриби, горіхи, насіння дерев, ягоди. Сушать їх і ховають у дуплах дерев, у своїх нірках. (додаток В, рис.1)
Учитель поступово вивішує ілюстрації, що підтверджують його слова.
- В цей час з’являється багато грибів. Назвіть, які гриби ви знаєте.
Опеньки біля пнів ростуть цілими родинами, а під ялинами - маслюки, підберезники, сироїжки, печериці, білі гриби - під дубами/.
(показ муляжів грибів)
II Практична робота учнів.
(Індивідуальна допомога окремим учням в ході роботи з боку вчителя – вихователя).
III.
1.
Нагадаю дітям про поетів, які
оспівували красу рідної
Російські поети - О. Пушкін, М. Некрасов, А. Плещеєв.
Пропоную дітям прочитати свої улюблені вірші про осінь.
Діти читають вірші Катерини Перелісної, Івана Франка, Т. Шевченка, Д. Павличка.
2.
Діти давайте пригадаємо
Не розіб`єш горіха, то не з`їси зернятка.
Семеро страв, та все гриби.
Осінь іде - за собою дощ веде.
Синиця пищить - зиму віщить.
Сова хоч би літала під небеса, то соколом не стане.
Восени багач, а навесні - прохач.
Де пташки, там гинуть комашки.
Як листя жовтіє, то поле сутніє.
Як вересні, то дощик сіє.
Весна багата на квітки, а осінь на сніпки.
Де один грибок, там цілий вінок.
Вітер віє і не знає, що погоду він міняє.
В осінній час сім погод у нас і сіє, віє, крутить, мутить, припікає, поливає.
Y Підсумок заняття.
Ще раз пропоную дітям помилуватися виглядом своїх картин, які учні створили на протязі уроку.
Пропоную
дітям скласти невеличкі
Висновок
Головним завданням викладання
малювання є навчання учнів основам
реалістичного малюнка, тому вчитель
будує свою роботу з учнями на спостереженні
і вивченні навколишньої дійсності.
Діти приходять в школу з різними
навичками малювання; запас знань,
образних уявлень у них дуже незначний,
переважна більшість дітей не
має уявлення про форму. Тому вчитель
повинен навчити дітей основ
малювання, тобто вміння спостерігати,
свідомо сприймати форму
Твори живопису є одним із засобів ознайомлення учнів з життям. Вони допомагають їм краще зрозуміти його. Треба ознайомлювати дітей з картинами художників, звертаючи їх увагу на реалістичність мистецтва, на майстерність художника, який за допомогою пензля і фарб уміло передає найтонші відтінки явищ природи, найглибші переживання людини. Проблема залучення молодших школярів до мистецтва живопису в умовах сучасного розвитку освіти є вкрай важливим напрямком педагогіки і має ще багато недосліджених аспектів.
У пейзажі порівняно інші вимірювання простору й масштабності. Перед живописцем (графіком) відкриваються великі простори, багатоплановість (глибина точки зору), багата різноманітність форм, величин, кольорів, незвичність і постійна зміна освітлення, атмосферних явищ. Уміння розібратися в своїх враженнях від пейзажу, знайти в ньому найцікавіше, головне, відібрати потрібні деталі і підпорядкувати їх цілому - завдання важке навіть для досвідченого пейзажиста.
Малювання пейзажу є одним з основних завдань у розвитку просторової уявита просторового зображення у тих, хто малює. Зображення пейзажу розвиває естетичні почуття, навчає спостерігати дійсність, знаходити красу в звичайному і виділяти характерне. Цю тему вивчають у всіх класах школи на уроках тематичного малювання й у процесі вивчення інших предметів.
Список використаної літератури:
Информация о работе Жанр пейзажу в контексті інших жанрів мистецтва